College Physics (7th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0-32160-183-1
ISBN 13: 978-0-32160-183-4

Chapter 14 - Sound - Learning Path Questions and Exercises - Exercises - Page 524: 11


a). $1.08s$ b). $1.04s$

Work Step by Step

$v=331+0.6T$ At $20^{\circ}C$, $v=331+(0.6)(20)=343m/s$ Speed of sound in steel = 4500m/s a). d= 400m Rail: $t=\frac{400}{4500}=0.09s$ Air: $t=\frac{400}{343}=1.17s$ Time lapse = $1.17-0.09=1.08s$ will elapse when the second will reach the person. b). Speed of air = 36km/hr = 10m/s Actual speed of sound = 343+10=353m/s Air: $t=\frac{400}{353}=1.13s$ Thus, time lapse = $1.13-0.09=1.04s$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.