Physics: Principles with Applications (7th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0-32162-592-7
ISBN 13: 978-0-32162-592-2

Chapter 30 - Nuclear Physics and Radioactivity - Problems - Page 882: 48

Answer

$7.1\times10^{10}\,Bq$

Work Step by Step

$T_{\frac{1}{2}}= 1.23\times10^{6}\,s$ Number of atoms= $\frac{6.7\times10^{-6}g}{32g/6.022\times10^{23}}=1.26\times10^{17}\,atoms$ The decay rate R= $\lambda N= \frac{0.693}{T_{\frac{1}{2}}}N= $ $\frac{0.693\times1.26\times10^{17}}{1.23\times10^{6}s}=7.1\times10^{10}\,Bq$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.