Answer
$(a) 102.07 m$
$(b)\lambda_{water}=4.3\lambda_{air}$
Work Step by Step
Here we use the equation $V=f\lambda$ to find the wave speed on Mars, where V - speed of the sound wave, f - frequency, $\lambda$ - Wavelength.
$V=f\lambda$ ; Let's plug known values into this equation
$1480\space m/s=14.5\space s^{-1}\times \lambda$
$102.07\space m=\lambda $ (wave length)
Here we use the equation $V=f\lambda$ to find the wave speed on Mars, where V - speed of the sound wave, f - frequency, $\lambda$ - Wavelength.
$V=f\lambda$ ; Let's plug known values into this equation
$343\space m/s=14.5\space s^{-1}\times \lambda_{air}$
$23.66\space m=\lambda_{air}$
Wavelength in air = 23.66 m
We can get, $\frac{\lambda}{\lambda_{air}}=\frac{102.07m}{23.66m}=4.3$
$\lambda=4.3\lambda_{air}$
Sound wavelength in water = 4.3 times sound wavelength in air