Essential University Physics: Volume 1 (4th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0-134-98855-8
ISBN 13: 978-0-13498-855-9

Chapter 14 - Exercises and Problems - Page 271: 42

Answer

$(a)\space 9.64\space m/s$ $(b)\space y(x,t)=2.14cos(0.105x-1.017t)$

Work Step by Step

(a) Here we use the equation $V=\frac{\lambda}{T}$ , where $V$ - speed of the wave, $\lambda$ - wave length, T - period of the wave. The 3.09 s through to crest time is half the full crest-to-crest period T, so T = 6.18s. wavelength is = 59.6 m $V=\frac{\lambda}{T}$ $V=\frac{59.6}{6.18}=9.64\space m/s$ (b) To describe the wave with equation 14.3 we need the amplitude A, wave number K & angular frequency $\omega$ $A=\frac{4.28\space m}{2}=2.14\space m$ $K=\frac{2\pi}{\lambda}=\frac{2\pi}{59.6\space m}=0.105 m^{-1}$ $\omega=\frac{2\pi}{T}=\frac{2\pi}{6.18\space s}=1.017\space s^{-1}$ $\space y(x,t)=Acos(Kx\pm\omega t)$ $y(x,t)=2.14cos(0.105x-1.017t)$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.