Answer
Maximum profit is $88500 for 15000 units sold
Work Step by Step
Given $P(x) = -1500 + 12x - 0.00004x^2$
The maximum profit can be calculated by its maximum determined from its vertex = $\frac{-b}{2a}$ = $\frac{-12}{-0.00008}$ = 15000
When x= 15000, P(15000) = 88500
Maximum profit is $88500 for 15000 units sold