Answer
68 feet is the maximum height
Work Step by Step
Given $h(t) = -16t^2 + 48t + 32$
The maximum height can be determined from its vertex, given here: $\frac{-b}{2a}$ = \frac{-48}{-32} = 1.5
At t=1.5, the height will be at 68 feet
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.