Answer
See the explanation below.
Work Step by Step
Left-sided limit:$\qquad \displaystyle \lim_{t\rightarrow 15^{-}}v(t)=400(15)-2200=3800$
Right-sided limit:$\displaystyle \qquad \lim_{t\rightarrow 15^{+}}v(t)=3800$
Interpretation:
Just before 2005 ($t=15$ means 15 years after 1990), the speed of the processors was nearing 3800 MHz, and shortly after 2005, the speed of the processors was still close to 3800 MHz.