Elementary Algebra

Published by Cengage Learning
ISBN 10: 1285194055
ISBN 13: 978-1-28519-405-9

Chapter 4 - Proportions, Percents, and Solving Inequalities - 4.1 - Ratios and Proportions - Problem Set 4.1: 20

Answer

The price for 1 ounce of Swiss chocolate is 0.8 dollars.

Work Step by Step

A pound of Swiss chocolate costs 12.80 dollars. First, we need to convert this price from dollars per pound to dollars per ounce. To do this, we multiply $\frac{12.80\ dollars}{1\ pound}$ with the ratio that converts pounds to ounces. The ratio that converts pounds to ounces is $\frac{1\ pound}{16\ ounces}$. So, $\frac{12.80\ dollars}{1\ pound}$ $\times$ $\frac{1\ pound}{16\ ounces}$ = $\frac{12.80\ dollars}{16\ ounces}$ $\frac{12.80}{16}$ = 0.8 dollars The price for 1 ounce of Swiss chocolate is 0.8 dollars.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.