Elementary Algebra

Published by Cengage Learning
ISBN 10: 1285194055
ISBN 13: 978-1-28519-405-9

Chapter 4 - Proportions, Percents, and Solving Inequalities - 4.1 - Ratios and Proportions - Problem Set 4.1: 18

Answer

The price of the ribbon per one inch is 0.06 dollars.

Work Step by Step

A decorative ribbon costs 2.16 dollars a yard. To find the price per one inch, we must first convert yards to inches because we have the price in yards. The ratio which converts yards to inches is $\frac{1\ yard}{36\ inches}$. So, $\frac{2.16\ dollars}{yard}$ $\times$ $\frac{1\ yard}{36\ inches}$ = 2.16 dollars for 36 inches So, the price of 36 inches is 2.16 dollars. To find the price per one inch, we divide 2.16 by 36 So, $\frac{2.16\ dollars}{36\ inches}$ = 0.06 dollar per inch. The price of the ribbon per one inch is 0.06 dollars.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.