Elementary Algebra

Published by Cengage Learning
ISBN 10: 1285194055
ISBN 13: 978-1-28519-405-9

Chapter 4 - Proportions, Percents, and Solving Inequalities - 4.1 - Ratios and Proportions - Problem Set 4.1: 19

Answer

The price for a pint of milk is 0.52 dollars.

Work Step by Step

A gallon of milk costs 4.16 dollars. First, we need to convert this price from dollars per gallon to dollars per pint.To do this, we multiply $\frac{4.16\ dollars}{1\ gallon}$ by the ratio that converts gallons to pints. The ratio that converts gallons to pints is $\frac{1\ gallon}{8\ pints}$. So, $\frac{4.16\ dollars}{1\ gallon}$ $\times$ $\frac{1\ gallon}{8\ pints}$ = $\frac{4.16\ dollars}{8\ pints}$. $\frac{4.16\ dollars}{8}$ = 0.52 dollars per pint. The price for a pint of milk is 0.52 dollars.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.