Elementary Algebra

Published by Cengage Learning
ISBN 10: 1285194055
ISBN 13: 978-1-28519-405-9

Chapter 4 - Proportions, Percents, and Solving Inequalities - 4.1 - Ratios and Proportions - Problem Set 4.1: 13

Answer

The unit price for Oscar's brand of ham is 0.35 dollars per ounce. The unit price for Goody’s brand of ham is 0.38 dollars per ounce.

Work Step by Step

Oscar’s brand of ham cost 2.80 dollars for 8 ounces. To find the unit price for Oscar's brand of ham, we divide 2.80 by 8. So, $\frac{2.80\ dollars}{8\ ounces}$ = 0.35 dollars per ounce. Goody’s brand of the same kind of ham cost 3.80 dollars for 10 ounces. To find the unit price for Goody’s brand of ham, we divide 3.80 by 10. So, $\frac{3.80\ dollars}{10\ ounces}$ = 0.38 dollars per ounce
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.