Elementary Algebra

Published by Cengage Learning
ISBN 10: 1285194055
ISBN 13: 978-1-28519-405-9

Chapter 4 - Proportions, Percents, and Solving Inequalities - 4.1 - Ratios and Proportions - Problem Set 4.1: 11

Answer

The price per ounce of cheese is 0.41 dollars.

Work Step by Step

12 ounces of Wisconsin cheese costs 4.92 dollars. To find the price per ounce of cheese, we divide 4.92 by 12 ounces. So, $\frac{4.92}{12\ ounces}$ = 0.41 dollars per ounce. The price per ounce of cheese is 0.41 dollars.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.