Physics: Principles with Applications (7th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0-32162-592-7
ISBN 13: 978-0-32162-592-2

Chapter 9 - Static Equilibrium; Elasticity and Fracture - General Problems - Page 258: 75

Answer

$2.5\times10^3\;N$. No, it is not possible.

Work Step by Step

By symmetry, we know that the two tensions have the same magnitude. The rope sags at an angle $\theta$ below the horizontal, where $sin\;\theta = \frac{2.1\;m}{18m}$, so $\theta = 6.70^{\circ}$. Write Newton’s second law for the vertical direction. $$\Sigma F_y=2\times F_T sin\;6.70^{\circ}-mg=0$$ $$F_T=\frac{mg}{ 2\;sin\;6.70^{\circ}}=\frac{(60.0\;kg)(9.80\;m/s^2)}{ 2\;sin\;6.70^{\circ}}=2.5\times10^3\;N$$ The larger the tension gets, the less the wire sags. However, it is impossible to increase the tension enough to eliminate the sag entirely. There is always going to be a vertical component of the tension to balance the person’s (and the cable’s) weight.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.