Answer
a) $x=1.6m$
b) $F_T=12,000N$; no, the rope will not break
Work Step by Step
a) $F_T<29kN$
safety factor 10
2.9kN
$mg=735N$
$F_T\sin(\theta)=\frac{mg}{2}=368N$
$\theta=7.28^o$
$x=\tan(\theta)(12.5m)=1.6m$
b) $x=0.4m$
$\theta=1.83^o$
$F_T=\frac{368N}{\sin(\theta)}=12,000N$; no, the rope will not break