Applied Statistics and Probability for Engineers, 6th Edition

Published by Wiley
ISBN 10: 1118539710
ISBN 13: 978-1-11853-971-2

Chapter 3 - Section 3-6 - Binomial Distribution - Exercises - Page 86: 3-111

Answer

a) $$p\left(X_{1}=1\right)=0.14$$ b) $$ p\left(X_{2}=2\right)= 0.32 \\$$ c) $$p\left(X_{2} \geq 1\right)=0.96 $$

Work Step by Step

We can calculate directly from the table given in exercise $3-33$ as follows. a) We model the number of people as a binomial random variable $X_{1}$ with the parameters $n=5$ and $$ p_{1}=0.038+0.102+0.172+0.204=0.516 $$ and calculate the probability: $$ p\left(X_{1}=1\right)=5 \times 0.516 \times(1-0.516)^{4}=0.14 $$ For b) and $c$ ) We model the number of people as a binomial random variable $X_{2}$ with the parameters $n=5$ and $$ p_{2}=1-p_{1}=0.484 $$ and calculate the probability: $$\begin{array}{l} p\left(X_{2}=2\right)=\left(\begin{array}{l} 5 \\ 2 \end{array}\right) \times 0.484^{2} \times(1-0.484)^{3}= 0.32 \\ p\left(X_{2} \geq 1\right)=1-p\left(X_{2}=0\right)=1-0.516^{5}=0.96 \end{array} $$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.