Thermodynamics: An Engineering Approach 8th Edition

Published by McGraw-Hill Education
ISBN 10: 0-07339-817-9
ISBN 13: 978-0-07339-817-4

Chapter 7 - Entropy - Problems - Page 405: 7-104E

Answer

$w_{1-3}=61.1\ Btu/lbm$

Work Step by Step

$w=\int vdP$ 1-2: $w_{1-2}=\dfrac{v_1+v_2}2(P_2-P_1)$ With $v_1=1\ ft^3/lbm,\ P_1=15\ psia,\ v_2=3\ ft^3/lbm,\ P_2=180\ psia$ $w_{1-2}=61.1\ Btu/lbm$ 2-3: $w_{2-3}=0$ Constant pressure. $w_{1-3}=w_{1-2}+w_{2-3}=61.1\ Btu/lbm$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.