Answer
$w=205.6\ kJ/kg$
Work Step by Step
From table A-4:
Inlet ($x_1=1, T_1=150°C$): $P_1 = 476.16\ kPa,\ v_1=0.39248\ m³/kg$
$w=\int vdP$
Constant specific volume: $w=v(P_2-P_1)$
Given $P_2=1000\ kPa$
$w=205.6\ kJ/kg$
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.