Physics: Principles with Applications (7th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0-32162-592-7
ISBN 13: 978-0-32162-592-2

Chapter 13 - Temperature and Kinetic Theory - General Problems - Page 388: 75

Answer

a) $1500kg$ b) $m=200kg$ enters

Work Step by Step

a) Air consists of 20% oxygen (molecular mass of 32u) and 80% nitrogen (molecular mass of 28u). The average molecular mass of air is $M=\frac{20}{100}(32u)+\frac{80}{100}(28u)=28.8u$. Using the Ideal Gas Law, $n=\frac{PV}{RT}=\frac{(1.013\times10^5Pa)(1200m^3)}{(8.314)(293.15K)}=4.99\times10^4 mol$ $(4.99\times10^4 mol)(0.0288\frac{kg}{mol})=1500kg$ b) $\Delta V=(3400\times10^{-6})(1200m^3)(-30^oC)=122m^3$ $m=(122m^3)(1.29 kg/m^3)=160kg=200kg$ enters
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.