Physics: Principles with Applications (7th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0-32162-592-7
ISBN 13: 978-0-32162-592-2

Chapter 11 - Oscillations and Waves - Problems - Page 323: 18

Answer

(a) $k = 59~N/m$ (b) The energy involved in this motion is 0.060 J

Work Step by Step

(a) $f = \frac{1}{2\pi}~\sqrt{\frac{k}{m}}$ $k = m~(2\pi~f)^2$ $k = (0.240~kg)~[(2\pi)~(2.5~Hz)]^2$ $k = 59~N/m$ (b) We can find how much energy is involved in this motion as: $E = \frac{1}{2}kA^2$ $E = \frac{1}{2}(59~N/m)(0.045~m)^2$ $E = 0.060~J$ The energy involved in this motion is 0.060 J.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.