Answer
1500 units to be sold to generate the maximum profit of $ 7500 units
Work Step by Step
As we are given that $P(x)=-1500+12x-0.004x^2$
Here, $a=-0.004,b=12,c=-1500$
and $a =-0.004 \lt 0$ and this shows a maximum value at the point $h=\dfrac{-b}{2a}=-\dfrac{(12)}{2(-0.004)}=1500$
Consider: $k=P(1500)=-1500+12(1500)-0.004(1500)^2$
Thus, $k= 7500$units
Hence, we can estimate that 1500 units to be sold to generate the maximum profit of $ 7500 units