Elementary Algebra

Published by Cengage Learning
ISBN 10: 1285194055
ISBN 13: 978-1-28519-405-9

Chapter 4 - Proportions, Percents, and Solving Inequalities - Chapter 4 Review Problem Set: 6

Answer

The unit price of the first offering is 0.45 dollars. The unit price for the second offering is 0.40 dollars.

Work Step by Step

Let x represent the price of one apple. a) The store offers 3 apples for 1.35, so we set up this proportion: $\frac{3}{1}$ = $\frac{1.35}{x}$ To solve this equation, we equate the cross products. 3 $\times$ x = 1 $\times$ 1.35 3x = 1.35 Divide both sides by 3. x = 0.45 The unit price of the first offering is 0.45 dollars. b) The store offers 5 apples for 2.00, so we set up this proportion. $\frac{5}{1}$ = $\frac{2.00}{x}$ To solve this equation, we equate the cross products. 5 $\times$ x = 1 $\times$ 2.00 5x = 2.00 Divide both sides by 5. x = 0.4 The unit price for the second offering is 0.40 dollars.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.