Answer
$T_2=576\ K$
Work Step by Step
For isentropic processes:
$\dfrac{T_2}{T_1}=\left(\dfrac{P_2}{P_1}\right)^{\dfrac{k-1}{k}}$
Given $k=1.395\ @T_{avg}=450\ K,\ P_2=1000\ kPa,\ P_1=100\ kPa,\ T_1=27°C$
$T_2=576\ K$
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.