Answer
W = Fd = (500 N)(2.2 m) = $1100 N \cdot m = 1100 J$
This also the gain in PE.
Work Step by Step
W= Fd
(500N)(2.2m) = 1100 Joules
1100 Joules is the gain of potential energy of the barbell when it is lifted to 2.2 meters off the floor.