Statistics: Informed Decisions Using Data (4th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321757270
ISBN 13: 978-0-32175-727-2

Chapter 3 - Section 3.3 - Assess Your Understanding - Applying the Concepts - Page 163: 6c

Answer

95% of these students will have scores between 285.4 and 754.8.

Work Step by Step

$μ-2σ=520.2-2\times117.3=285.4$ $μ+2σ=520.2+2\times117.3=754.8$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.