Statistics: Informed Decisions Using Data (4th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321757270
ISBN 13: 978-0-32175-727-2

Chapter 3 - Section 3.3 - Assess Your Understanding - Applying the Concepts - Page 163: 5c

Answer

95% of mothers of multiple births will be between 20.85 and 43.65 years old.

Work Step by Step

$μ-2σ=32.25-2\times5.7=20.85$ $μ+2σ=32.25+2\times5.7=43.65$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.