Statistics: Informed Decisions Using Data (4th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321757270
ISBN 13: 978-0-32175-727-2

Chapter 14 - Section 14.1 - Assess Your Understanding - Applying the Concepts - Page 692: 21f

Answer

Confidence interval: $-0.5605\lt β_1\lt0.3005$ We are 95% confident that $β_1$ is between -0.5605 and 0.3005

Work Step by Step

$n=17$, so: $d.f.=n-2=15$ $level~of~confidence=(1-α).100$% $95$% $=(1-α).100$% $0.95=1-α$ $α=0.05$ $t_{\frac{α}{2}}=t_{0.025}=2.131$ (According to Table VI, for d.f. = 15 and area in right tail = 0.025) $Lower~bound=b_1-t_{\frac{α}{2}}\frac{s_e}{\sqrt {Σ(x_i-x ̅)^2}}$ $Upper~bound=b_1+t_{\frac{α}{2}}\frac{s_e}{\sqrt {Σ(x_i-x ̅)^2}}$ Now, see the results obtained in the MINITAB in item (b). We can find the lower and upper bounds using the results from MINITAB. Use $\frac{s_e}{\sqrt {Σ(x_i-x ̅)^2}}=SE~Coef$ $Lower~bound=b_1-t_{\frac{α}{2}}(SE~Coef)=-0.130-2.131\times0.202=-0.5605$ $Upper~bound=b_1+t_{\frac{α}{2}}(SE~Coef)=-0.130+2.131\times0.202=0.3005$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.