Thinking Mathematically (6th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321867327
ISBN 13: 978-0-32186-732-2

Chapter 9 - Measurement - 9.3 Measuring Weight and Temperature - Exercise Set 9.3: 71

Answer

It is more economical to purchase the regular size.

Work Step by Step

We can find the cost per kg for the economy size. $Cost = \frac{price}{weight}$ $Cost = \frac{\$3.15}{3~kg}$ $Cost = \$1.05~per~kg$ We can convert 720 g to units of kg. We know that 1 kg = 1000 g, so we need to move the decimal point 3 places to the left. 720 g = 0.72 kg We can find the cost per kg for the regular size. $Cost = \frac{price}{weight}$ $Cost = \frac{\$0.60}{0.72~kg}$ $Cost = \$0.83~per~kg$ Since the cost per kilogram for the regular size is less than the cost per kilogram for the economy size, it is more economical to purchase the regular size.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.