Basic College Mathematics (9th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321825535
ISBN 13: 978-0-32182-553-7

Chapter 5 - Ratio and Proportion - 5.2 Rates - 5.2 Exercises: 31

Answer

The actual cost for a 30 minute call is: Penny Saver \$0.54 Most Minutes \$0.565 USA Card \$0.55 The per minute cost is: Penny Saver \$0.018/min Most Minutes \$0.019/min USA Card \$0.018/min Comparing all 3 providers, the cost per minute is almost identical for a 30 minute call.

Work Step by Step

(a) To find the actual total cost, add the connection fee to the per minute charge for 30 minutes. Penny Saver $0.39 + (30)(0.005)$ = $0.39+0.15$ = 0.54 Most Minutes $0.49 + (30)(0.0025)$ = $0.49+0.075$ = 0.565 USA Card $0.25 + (30)(0.01)$ = $0.25+0.30$ = 0.55 (b) Use the actual cost from (a) to find the unit cost. Penny Saver $\frac{0.54}{30 min}$ = $\frac{0.54\div30}{30\div30 min}$ = $\frac{0.08}{1 min}$ = 0.018/min Most Minutes $\frac{0.565}{30 min}$ = $\frac{0.565\div30}{30\div30 min}$ = $\frac{0.019}{1 min}$ = 0.019/min USA Card $\frac{0.55}{30 min}$ = $\frac{0.55\div30}{30\div30 min}$ = $\frac{0.018}{1 min}$ = 0.018/min
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.