Basic College Mathematics (9th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321825535
ISBN 13: 978-0-32182-553-7

Chapter 5 - Ratio and Proportion - 5.2 Rates - 5.2 Exercises - Page 345: 29

Answer

(a) Cost for a 5 minute call: Penny Saver \$0.415 Most Minutes \$0.503 USA Card \$0.30 (b) The cost per minute, based on a 5 minute call, is: Penny Saver \$0.083/min Most Minutes \$0.101/min USA Card \$0.06/min The best buy is the USA Card.

Work Step by Step

(a) To find the actual total cost, add the connection fee to the per minute charge for 5 minutes. Penny Saver $0.39 + (5)(0.005)$ = $0.39+0.025$ = 0.415 Most Minutes $0.49 + (5)(0.0025)$ = $0.49+0.0125$ = $0.49+0.013$ = 0.503 USA Card $0.25 + (5)(0.01)$ = $0.25+0.05$ = 0.30 (b) Use the actual cost from (a) to find the unit cost. Penny Saver $\frac{0.415}{5 min}$ = $\frac{0.415\div5}{5\div5 min}$ = $\frac{0.083}{1 min}$ = 0.083/min Most Minutes $\frac{0.503}{5 min}$ = $\frac{0.503\div5}{5\div5 min}$ = $\frac{0.1006}{1 min}$ = 0.101/min USA Card $\frac{0.30}{5 min}$ = $\frac{0.30\div5}{5\div5 min}$ = $\frac{0.06}{1 min}$ = 0.06/min
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.