Elementary Algebra

Published by Cengage Learning
ISBN 10: 1285194055
ISBN 13: 978-1-28519-405-9

Chapter 4 - Proportions, Percents, and Solving Inequalities - Chapter 4 Test: 2

Answer

The price of the trim per yard would be 12.9 dollars.

Work Step by Step

We need to multiply the price by the ratio that converts inches to yards. The ratio that converts inches to yards is $\frac{12\ inches}{1\ foot}$ $\times$ $\frac{3\ feet}{1\ yard}$ = $\frac{36\ inches}{1\ yard}$ So, $\frac{8.60\ dollars}{24\ inches}$ $\times$ $\frac{36\ inches}{1\ yard}$ = $\frac{8.60\ dollars\ \times\ 36}{24\ yard}$ = $\frac{309.6\ dollars}{24\ yards}$ = $\frac{12.9\ dollars}{yard}$ = 12.9 dollars per yard The price of the trim per yard would be 12.9 dollars.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.