Algebra 1

Published by Prentice Hall
ISBN 10: 0133500403
ISBN 13: 978-0-13350-040-0

Chapter 4 - An Introduction to Functions - 4-3 Patterns and Nonlinear Functions - Standardized Test Prep: 25

Answer

The 29oz can is much cheaper per oz than the 15oz can.

Work Step by Step

So to find which one has lower costs you need to find how much it costs per ounce so, $\frac{0.89}{15oz}$ $\approx$ 0.5933 dollars per oz $\frac{1.69}{29oz}$ $\approx$ 0.05827 dollars per oz
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.