Algebra 1: Common Core (15th Edition)

Published by Prentice Hall
ISBN 10: 0133281140
ISBN 13: 978-0-13328-114-9

Chapter 2 - Solving Equations - 2-3 Solving Multi-Step Equations - Practice and Problem-Solving Exercises: 54

Answer

x=3.2

Work Step by Step

You have to set their totals to $34.60$.Tyson's yarn is $6.25$ and he needs 2 knitting needles. Jillian's yard will be $3(6.25)=18.75$ and she needs one knitting needle. Thus: $34.60=18.75 +x+6.25+2x$ (simplify like terms) $34.60=25+3x$ (subtract 25 from both sides) $9.60=3x$ (divide both sides by 3 to isolate the variable) $3.20=x$ The cost of each knitting needle is $3.20$.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.