Answer
$λ_P=1.07\times10^{-3}m$
Work Step by Step
Wien's Law can be used to determine the wavelength at which the intensity of a blackbody radiation reaches its peak.
$λ_P\times T=2.90×10^{−3}m K$
$λ_P=\frac{2.90×10−3m K}{2.7K}=1.07\times10^{-3}m$