Physics: Principles with Applications (7th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0-32162-592-7
ISBN 13: 978-0-32162-592-2

Chapter 13 - Temperature and Kinetic Theory - Problems - Page 387: 37

Answer

$r=1.07cm$

Work Step by Step

$PV=nRT$ $P_{bottom}=\rho gh=(1.0\times10^3\frac{kg}{m^3})(9.8\frac{m}{s^2})(41.0m)=401800N$ $nR=\frac{PV}{T}=\frac{(3.97atm)(1.0\times10^{-6}m^3)}{(5.5^oC+273)}=1.42\times10^{-8}$ $\frac{P_tV_t}{T_t}=\frac{P_bV_b}{T_b}$ $V_t=\frac{P_bV_bT_t}{T_bP_t}=\frac{(3.97)(1.77\times10^{-6}m^3)(18.5^oC)}{(5.5^oC)(1atm)}\times\frac{3}{4\pi r^3}$ $V_{top}=5.63cm^3$ $r=1.07cm$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.