Answer
a. $pH = 2.72$
b. $pH = 4.26$
c. $pH = 4.74$
d.$pH = 5.22$
e. $pH = 8.79$
f. $pH = 12.15$
Work Step by Step
a.
1. Drawing the equilibrium (ICE) table, we get these concentrations at equilibrium:
For the reaction:
$CH_3CO_2H(aq) + H_2O(l) \lt -- \gt CH_3CO_2^-(aq) + H_3O^+(aq) $
Remember:
Reactants get a '-x', and products get a '+x'
The initial concentration of $CH_3CO_2^-$ is : 0 M, and the same for $[H_3O^+]$ is $\approx$ 0 M
-$[H_3O^+] = [CH_3CO_2^-] = 0 + x = x$
-$[CH_3CO_2H] = [CH_3CO_2H]_{initial} - x$
For approximation, we are going to consider $[CH_3CO_2H]_{initial} = [CH_3CO_2H]$
2. Now, use the Ka value and equation to find the 'x' value.
$Ka = \frac{[H_3O^+][CH_3CO_2^-]}{ [CH_3CO_2H]}$
$Ka = 1.8 \times 10^{- 5}= \frac{x * x}{ 0.2}$
$Ka = 1.8 \times 10^{- 5}= \frac{x^2}{ 0.2}$
$x^2 = 0.2 \times 1.8 \times 10^{-5} $
$x = \sqrt { 0.2 \times 1.8 \times 10^{-5}} = 1.9 \times 10^{-3} $
Percent dissociation: $\frac{ 1.9 \times 10^{- 3}}{ 0.2} \times 100\% = 0.95\%$
%dissociation < 5% : Right approximation.
Therefore: $[H_3O^+] = [CH_3CO_2^-] = x = 1.9 \times 10^{- 3}M $
And, since 'x' has a very small value (compared to the initial concentration): $[CH_3CO_2H] \approx 0.2M$
3. Calculate the pH Value
$pH = -log[H_3O^+]$
$pH = -log( 1.9 \times 10^{- 3})$
$pH = 2.72$
-----------------
b.
1000ml = 1L
100ml = 0.1 L
50ml = 0.05 L
1. Find the numbers of moles:
$C(CH_3CO_2H) * V(CH_3CO_2H) = 0.2* 0.1 = 0.02$ moles
$C(KOH) * V(KOH) = 0.1* 0.05 = 5 \times 10^{-3}$ moles
2. Write the acid-base reaction:
$CH_3CO_2H(aq) + KOH(aq) -- \gt KCH_3CO_2(aq) + H_2O(l)$
- Total volume: 0.1 + 0.05 = 0.15L
3. Since the base is the limiting reactant, only $ 0.005$ mol of the compounds will react.
Therefore:
Concentration (M) = $\frac{n(mol)}{Volume(L)}$
$[CH_3CO_2H] = 0.02 - 0.005 = 0.015$ moles.
Concentration: $\frac{0.015}{ 0.15} = 0.1M$
$[KOH] = 0.005 - 0.005 = 0$
$[KCH_3CO_2] = 0 + 0.005 = 0.005$ moles.
Concentration: $\frac{ 0.005}{ 0.15} = 0.033M$
4. Calculate the $pK_a$ for the acid
$pKa = -log(Ka)$
$pKa = -log( 1.8 \times 10^{- 5})$
$pKa = 4.74$
5. Using the Henderson–Hasselbalch equation:
$pH = pKa + log(\frac{[Base]}{[Acid]})$
$pH = 4.74 + log(\frac{0.033}{0.1})$
$pH = 4.74 + log(0.33)$
$pH = 4.74 + -0.477$
$pH = 4.26$
-----------------
c.
1000ml = 1L
100ml = 0.1 L
100ml = 0.1 L
1. Find the numbers of moles:
$C(CH_3CO_2H) * V(CH_3CO_2H) = 0.2* 0.1 = 0.02$ moles
$C(KOH) * V(KOH) = 0.1* 0.1 = 0.01$ moles
2. Write the acid-base reaction:
$CH_3CO_2H(aq) + KOH(aq) -- \gt KCH_3CO_2(aq) + H_2O(l)$
- Total volume: 0.1 + 0.1 = 0.2L
3. Since the base is the limiting reactant, only $ 0.01$ mol of the compounds will react.
Therefore:
Concentration (M) = $\frac{n(mol)}{Volume(L)}$
$[CH_3CO_2H] = 0.02 - 0.01 = 0.01$ moles.
Concentration: $\frac{0.01}{ 0.2} = 0.05M$
$[KOH] = 0.01 - 0.01 = 0$
$[KCH_3CO_2] = 0 + 0.01 = 0.01$ moles.
Concentration: $\frac{ 0.01}{ 0.2} = 0.05M$
4. Calculate the $pK_a$ for the acid
$pKa = -log(Ka)$
$pKa = -log( 1.8 \times 10^{- 5})$
$pKa = 4.74$
5. Using the Henderson–Hasselbalch equation:
$pH = pKa + log(\frac{[Base]}{[Acid]})$
$pH = 4.74 + log(\frac{0.05}{0.05})$
$pH = 4.74 + log(1)$
$pH = 4.74 + 0$
$pH = 4.74$
-----------------
1000ml = 1L
100ml = 0.1 L
250ml = 0.15 L
1. Find the numbers of moles:
$C(CH_3CO_2H) * V(CH_3CO_2H) = 0.2* 0.1 = 0.02$ moles
$C(KOH) * V(KOH) = 0.1* 0.15 = 0.015$ moles
2. Write the acid-base reaction:
$CH_3CO_2H(aq) + KOH(aq) -- \gt KCH_3CO_2(aq) + H_2O(l)$
- Total volume: 0.1 + 0.15 = 0.25L
3. Since the base is the limiting reactant, only $ 0.015$ mol of the compounds will react.
Therefore:
Concentration (M) = $\frac{n(mol)}{Volume(L)}$
$[CH_3CO_2H] = 0.02 - 0.015 = 5 \times 10^{-3}$ moles.
Concentration: $\frac{5 \times 10^{-3}}{ 0.25} = 0.02M$
$[KOH] = 0.015 - 0.015 = 0$
$[KCH_3CO_2] = 0 + 0.015 = 0.015$ moles.
Concentration: $\frac{ 0.015}{ 0.25} = 0.06M$
4. Calculate the $pK_a$ for the acid
$pKa = -log(Ka)$
$pKa = -log( 1.8 \times 10^{- 5})$
$pKa = 4.74$
5. Using the Henderson–Hasselbalch equation:
$pH = pKa + log(\frac{[Base]}{[Acid]})$
$pH = 4.74 + log(\frac{0.06}{0.02})$
$pH = 4.74 + log(3)$
$pH = 4.74 + 0.477$
$pH = 5.22$
-------------
e.
1000ml = 1L
100ml = 0.1 L
200ml = 0.2 L
1. Find the numbers of moles:
$C(CH_3CO_2H) * V(CH_3CO_2H) = 0.2* 0.1 = 0.02$ moles
$C(KOH) * V(KOH) = 0.1* 0.2 = 0.02$ moles
2. When the number of moles is equal, the reactants are totally consumed:
$CH_3CO_2H(aq) + KOH(aq) -- \gt KCH_3CO_2(aq) + H_2O(l)$
- Total volume: 0.1 + 0.2 = 0.3L
3. So, those are the final concentrations:
$[CH_3CO_2H] = 0.02 - 0.02 = 0$ mol.
$[KOH] = 0.02 - 0.02 = 0$ mol
$[KCH_3CO_2] = 0 + 0.02 = 0.02$ moles.
Concentration: $\frac{ 0.02}{ 0.3} = 0.0667M$
- Therefore, we have a weak base salt solution:
- Since $CH_3CO_2^-$ is the conjugate base of $CH_3CO_2H$ , we can calculate its kb by using this equation:
$K_a * K_b = K_w = 10^{-14}$
$ 1.8\times 10^{- 5} * K_b = 10^{-14}$
$K_b = \frac{10^{-14}}{ 1.8\times 10^{- 5}}$
$K_b = 5.56\times 10^{- 10}$
4. Drawing the equilibrium (ICE) table, we get these concentrations at equilibrium:
For the reaction:
$CH_3CO_2^-(aq) + H_2O(l) \lt -- \gt CH_3CO_2H(aq) + OH^-(aq) $
Remember:
Reactants get a '-x', and products get a '+x'
The initial concentration of $CH_3CO_2H$ is : 0 M, and the same for $[OH^-]$ is $\approx$ 0 M
-$[OH^-] = [CH_3CO_2H] = 0 + x = x$
-$[CH_3CO_2^-] = [CH_3CO_2^-]_{initial} - x $
For approximation, we are going to consider $[CH_3CO_2^-]_{initial} = [CH_3CO_2^-]$
5. Now, use the Kb value and equation to find the 'x' value.
$Kb = \frac{[OH^-][CH_3CO_2H]}{ [CH_3CO_2^-]}$
$Kb = 5.56 \times 10^{- 10}= \frac{x * x}{ 0.0667}$
$Kb = 5.56 \times 10^{- 10}= \frac{x^2}{ 0.0667}$
$x^2 = 5.56 \times 10^{-10} \times 0.0667$
$x = \sqrt { 5.56 \times 10^{-10} \times 0.0667} = 6.1 \times 10^{-6}$
Percent ionization: $\frac{ 6.1 \times 10^{- 6}}{ 0.0667} \times 100\% = 0.0091\%$
%ionization < 5% : Right approximation.
Therefore: $[OH^-] = [CH_3CO_2H] = x = 6.1 \times 10^{- 6}M $
$[CH_3CO_2^-] \approx 0.0667M$
6. Calculate the pOH:
$pOH = -log[OH^-]$
$pOH = -log( 6.1 \times 10^{- 6})$
$pOH = 5.21$
7. Find the pH:
$pH + pOH = 14$
$pH + 5.21 = 14$
$pH = 8.79$
------------------
f.
1000ml = 1L
100ml = 0.1 L
350ml = 0.25 L
1. Find the numbers of moles:
$C(CH_3CO_2H) * V(CH_3CO_2H) = 0.2* 0.1 = 0.02$ moles
$C(KOH) * V(KOH) = 0.1* 0.25 = 0.025$ moles
Write the acid-base reaction:
$CH_3CO_2H(aq) + KOH(aq) -- \gt KCH_3CO_2(aq) + H_2O(l)$
- Total volume: 0.1 + 0.25 = 0.35L
Since the acid is the limiting reactant, only $ 0.02$ mol of the compounds will react.
Therefore:
Concentration (M) = $\frac{n(mol)}{Volume(L)}$
$[CH_3CO_2H] = 0.02 - 0.02 = 0M$.
$[KOH] = 0.025 - 0.02 = 5 \times 10^{-3}$ mol
Concentration: $\frac{5 \times 10^{-3}}{ 0.35} = 0.014M$
$[KCH_3CO_2] = 0 + 0.02 = 0.02$ moles.
Concentration: $\frac{ 0.02}{ 0.35} = 0.057M$
- We have a strong and a weak base. We can ignore the weak one, and calculate the pH based only on the strong base concentration:
$[OH^-] = [KOH]$
2. Calculate the pOH:
$pOH = -log[OH^-]$
$pOH = -log( 0.014)$
$pOH = 1.85$
3. Find the pH:
$pH + pOH = 14$
$pH + 1.85 = 14$
$pH = 12.15$