Prealgebra (7th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321955048
ISBN 13: 978-0-32195-504-3

Chapter 6 - Section 6.1 - Ratios and Rates - Exercise Set: 92

Answer

0.50 dollars/mango

Work Step by Step

The grocery store was selling a pack of 6 mangoes for 3 dollars --> 3 dollars to 6 mangoes. $\frac{3 \text{ dollars}}{6 \text{ mangoes}} = 0.50 \text{ dollars/mango}$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.