Basic College Mathematics (9th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321825535
ISBN 13: 978-0-32182-553-7

Chapter 4 - Decimals - 4.5 Dividing Decimal Numbers - 4.5 Exercises: 39

Answer

Savings of $\$0.03$ per can.

Work Step by Step

We see that six cans cost $\$3.25$. To find out the cost per can, we divide: $~~~~0.54$ $6\overline{)3.25}$ $~~~~\underline{3~0}$ $~~~~~~~25$ $~~~~~~~\underline{24}$ $~~~~~~~~~1$ (We round to the nearest cent.) Next, we find the difference between the bulk price and the individual can price of $\$0.57$: $0.57-0.54=\$0.03$ Therefore, you will save $\$0.03$ (3 cents) per can if you buy in bulk.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.