Elementary Algebra

Published by Cengage Learning
ISBN 10: 1285194055
ISBN 13: 978-1-28519-405-9

Chapter 3 - Equations and Problem Solving - 3.2 - Equations and Problem Solving - Problem Set 3.2: 68

Answer

The cost of lunch at Jodi’s Taco Palace was 5.25

Work Step by Step

Let X represent the cost of lunch at Jodi’s Taco Palace. Lunch at Joe’s Hamburger Stand costs 1.75 less than lunch at Jodi’s Taco Palace. Since lunch at Jodi’s Taco Palace costs X, lunch at Joe’s Hamburger Stand costs X - 1.75. The student ate four times at Jodi’s, which cost 4X. The student ate one time at Joe’s, which cost X - 1.75 The total cost was 24.50 So, we obtain: 4X + X - 1.75 = 24.50 5X - 1.75 = 24.50 Add 1.75 to both sides 5X = 26.25 Divide both sides by 5 X = 5.25
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.