Answer
$(R-C)(20,000)=-200,000$
$(R-C)(30,000)=0$
$(R-C)(40,000)=200,000$
Work Step by Step
$C(x)=600,000+45x$ models the cost of the company
$R(x)=65x$ models the revenue of the company.
$(R-C)(20,000)=R(20,000)-C(20,000)=65\times20,000-(600,000+45\times20,000)=-200,000$
This means that if the company produced and sold $20,000$ radios, their profit will be $-200,000$ (loss).
$(R-C)(30,000)=R(30,000)-C(30,000)=65\times30,000-(600,000+45\times30,000)=0$
This means that if the company produced and sold $30,000$ radios, their profit will be $0$ meaning the cost of the production will equal the revenue they gained from producing and selling $30,000$ radios.
$(R-C)(40,000)=R(40,000)-C(40,000)=65\times40,000-(600,000+45\times40,000)=200,000$
This means that if the company produced and sold $40000$ radios, their profit will be $200,000$.