Algebra 1

Published by Prentice Hall
ISBN 10: 0133500403
ISBN 13: 978-0-13350-040-0

Chapter 4 - An Introduction to Functions - Pull it All Together: Task 2C

Answer

$15

Work Step by Step

Looking at the graph, the price per bag when you are buying 1500 bags is 1 cents per bag so you using the function C(b)=b, we can deduce that when b=1500, C(b)=1500 cents which is equal 15 dollars since 100 cents in one dollar. Therefore, it will cost 15 dollars to buy 1500 bags.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.