Algebra 1

Published by Prentice Hall
ISBN 10: 0133500403
ISBN 13: 978-0-13350-040-0

Chapter 4 - An Introduction to Functions - Chapter Review - 4-2 Patterns and Linear Functions - Page 282: 8

Answer

Domain: 0, 1, 2, 3 Range: 18, 21, 24, 27
1513966139

Work Step by Step

The relationship is between the number of snacks purchased and the total cost. If 0 snack is purchased then the cost is 18. If 1 snack is purchased, then the cost is 21. If 2 snacks are purchased, the cost is 24. If 3 snacks are purchased, then the cost is 27. We can see a pattern in the range that each cost term is separated by 3 so we can assume that each snack costs 3.00.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.