Algebra 1

Published by Prentice Hall
ISBN 10: 0133500403
ISBN 13: 978-0-13350-040-0

Chapter 2 - Solving Equations - Pull it All Together: Task 3

Answer

cost = $724.90

Work Step by Step

First, find the equation that you all need to use to solve. There will be a set 49.95 dollar fee. There will be a 1.19 dollar fee per mile driven, and a 3.89 dollar charge per gallon for gas, and the truck gets 18 miles per gallon. Using x to represent the number of miles, the equation will be: $1.19x+ 3.89 (x\div18) + 49.95= cost$ Next, solve for the number of miles, by translating using the map. 3.25 inches + 1.75 inches = 5 inches 96 miles = one inch, so 5 inches = 480 miles. From there, solve the equation: $1.19x+ 3.89 (x\div18) + 49.95= cost$ substitute 480 for x $1.19(480)+ 3.89 (480\div18) + 49.95= cost$ divide $1.19(480)+ 3.89 (26.67) + 49.95= cost$ multiply $571.2+ 103.75 + 49.95= cost$ add cost = $724.90
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.