Algebra 1

Published by Prentice Hall
ISBN 10: 0133500403
ISBN 13: 978-0-13350-040-0

Chapter 2 - Solving Equations - Chapter Test: 17

Answer

The 50 pack is a better deal.

Work Step by Step

By dividing the number of cds by cost, you can how many cds you are getting per dollar, and which ever has more cds per dollar is the better deal. $30\div9.50=3.16$ In the 30 pack, you are getting 3.16 cds per dollar. or $50\div13=3.85$ In the 50 pack, you are getting 3.85 cds per dollar. Therefore, the 50 pack is a better deal because you are getting .69 more cds per dollar.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.