Algebra 1

Published by Prentice Hall
ISBN 10: 0133500403
ISBN 13: 978-0-13350-040-0

Chapter 2 - Solving Equations - 2-6 Ratios, Rates, and Conversions - Lesson Check: 1

Answer

8 bagels for 4.15 is a better deal.

Work Step by Step

In order to figure out which one of these options is a better deal, we have to divide the price by the number of bagels to find out the price per bagel. Thus, we obtain: 3.29/6=.5483 dollars per bagel 4.15/8=.51875 dollars per bagel The 8 bagels have a lower price per bagel, so we know that buying the pack containing 8 bagels is a better deal.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.