Algebra 1: Common Core (15th Edition)

Published by Prentice Hall
ISBN 10: 0133281140
ISBN 13: 978-0-13328-114-9

Chapter 5 - Linear Functions - 5-2 Direct Variation - Practice and Problem-Solving Exercises: 48

Answer

The price per pencil is $0.17.

Work Step by Step

Lets represent price in total with "p" and the number of pencils you buy as "b." Now, lets create an equation that relates the two quantities as a direct variation: p=bk (k is the price per pencil) Now, substitute the information given to us in the question about one set of total price and number of pencils bought: 0.51=3k. (Divide both sides by 3) 0.17=k So the price per pencil is $0.17.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.