Statistics: Informed Decisions Using Data (4th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321757270
ISBN 13: 978-0-32175-727-2

Chapter 3 - Section 3.4 - Assess Your Understanding - Applying the Concepts - Page 171: 13

Answer

The minimum score is 239.

Work Step by Step

$z=\frac{x-μ}{σ}$ z = 1.5, μ = 200, σ = 26, x = ? $1.5=\frac{x-200}{26}$ $x-200=1.5\times26=39$ $x=39+200=239$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.