Answer
after 6 seconds
Work Step by Step
$s(t)=2.5t+10$
$25=2.5t+10$
$15=2.5t$
$t=6$
The train will be 25 feet along the track after 6 seconds
You need to log in to continue
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.