Big Ideas Math - Algebra 1, A Common Core Curriculum

Published by Big Ideas Learning LLC
ISBN 10: 978-1-60840-838-2
ISBN 13: 978-1-60840-838-2

Chapter 1 - Solving Linear Equations - 1.1 - Solving Simple Equations - Essential Question - Page 3: 1

Answer

See explanation

Work Step by Step

Simple equations (like linear equations) are often used to model and solve everyday problems, where you’re looking for an unknown value. Here’s how it works in practice: You want to find the cost of one soft drink given that $9$ drinks cost $72$ pesos. Let's note by $R$ the cost of one drink. 1. Since $9$ drinks cost $72$ pesos, the equation is $$9𝑅=72.$$ 2. Dividing both sides by $9$ gives $$\frac{9R}{9}=\frac{72}{9}$$ $$R=8.$$ ​Therefore, each soft drink costs $8$ pesos.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.