Algebra 1: Common Core (15th Edition)

Published by Prentice Hall
ISBN 10: 0133281140
ISBN 13: 978-0-13328-114-9

Chapter 3 - Solving Inequalities - 3-5 Working With Sets - Practice and Problem-Solving Exercises: 57

Answer

Mum's

Work Step by Step

You could compute the price per rose in order to find who has the lower cost. However, the solution does not require you to find the actual price per rose. You can more quickly compare prices by computing how much First Flowers would charge for 2 dozen roses. 2 dozen is 24, so multiply the price that First Flowers charges for 6 roses by 4, and then compare the cost of 24 roses at each florist. 7.50×4=30 At First Florist, 24 roses would cost $30, but at Mum's, they would only cost $24.60, so Mum's has the lower cost per rose.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.