Thinking Mathematically (6th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321867327
ISBN 13: 978-0-32186-732-2

Chapter 1 - Problem Solving and Critical Thinking - 1.3 Problem Solving - Exercise Set 1.3: 52

Answer

If the cost of several pound of steak is known, then we have to divide the cost by quantity to get the unit cost.

Work Step by Step

For example, if cost of x pound of steak is y, then cost per pound of steak will be y/x.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.